ponedjeljak, 4. studenoga 2013.

PRAZNICI O KOJIMA NE ZNAMO MNOGO...

 DAN ROMA

Godine 1971. u Londonu su se okupili predstavnici Roma iz 14 zemalja. Na zajedničkom sastanku koji su nazvali Prvi svjetski kongres Roma i koji je trajao od 4. do 8. travnja, odredili su 8. travnja kao Svjetski dan Roma. Od te godine, svi Romi u cijelom svijetu ovaj dan obilježavaju kao svoj nacionalni praznik.
Prvi svjetski kongres Roma značajan je iz još nekoliko razloga. Ponajprije, na tom je kongresu odlučeno da se kao naziv pripadnika romskog naroda koristi upravo riječ Rom. Dogovoreno je da se stara romska pjesma Gelem, gelem (Idem, idem) proglasi himnom Roma. Naposlijetku, određen je i izgled romske zastave koja je zeleno-plave boje s crvenim kotačem u sredini. Plava boja u gornjoj polovici simbolizira nebo i mir, dok je zelena boja u donjoj polovici boja prirode i slobode kretanja. Crvena boja kotača označava mukotrpan put Roma kroz povijest.

ĐURĐEVDAN

Đurđevdan se slavi 6. svibnja. Običaj je kod Roma da se uoči tog blagdana detaljno očisti kuća. Nekoliko dana prije slavlja počinje se pripremati hrana. Dan uoči Đurđevdana ili na praznik u ranim jutarnjim satima, obitelji ukrašavaju kuću mladim zelenim grančicama i cvijećem. Grane i cvijeće ostaju na kući nekoliko dana dok se ne osuše, a zatim se bacaju. Na Đurđevdan ujutro običaj je da se obavlja ritualno pranje proljetnom vodom u kojoj su namočene trave. Ta voda (omaha) se uoči Đurđevdana donese s potoka ili rijeke, po mogućnosti s mjesta gdje se nalazi vodenica. Od jutra započinje proslava: pjeva se i pleše uz svirku instrumenata i jede pripremljeno jelo i piće. Slavlje često traje i sljedeća dva dana kada se posjećuju prijatelji i rođaci i zajedno s njima slavi.

ROĐENDAN I IMENDAN

Romi, kao i veliki broj ostalih naroda, imaju običaj proslavljanja rođendana. Toga dana obitelj priprema svečani ručak. U posjet dolaze rođaci i prijatelji s darom za slavljenika-slavljenicu ili za kuću. Hrana i piće što se priprema ovisi o području na kojem živi ta romska zajednica, odnosno njihovoj religijskoj pripadnosti.

Romi također proslavljaju i imendan. Često se imendan datumski poklapa s rođendanom, ako se imena nadijevaju prema kalendaru. Proslavljanje imendana je najčešće skromno i obuhvaća užu obitelj i najbliže prijatelje.

Nema komentara:

Objavi komentar